Bahar Geliyor: Madalyonun Bir Yüzü

Vikipedisel bilgi: Ekinoks, Güneş ışınlarının Ekvator'a dik vurması sonucunda aydınlanma çemberinin kutuplardan geçtiği an. Gündüz ile gecenin eşit olması durumudur. Yılda iki kez tekrarlanır - İlkbahar Ekinoksu (21 Mart) ve Sonbahar Ekinoksu (23 Eylül).

Bahar Geliyor: Madalyonun Bir Yüzü

Peki nedir baharın gelmesinin anlamı?

Anlamı şu: gündüz ve gece süresi eşit olacak ve Sonbahar Ekinoksu’na kadar gündüz süresi gece süresinden uzun olmaya devam edecek. Yani, henüz ortalık aydınlıkken yapabileceklerinin listesi uzayacak

Güneş daha erken doğacak, kırlarda çiçekler açacak, içini tıka basa dolduracak olan bir enerji açığa çıkacak. Üzerine daha hafif giysiler giyebileceksin ve üzerindeki hantal ağırlıktan kurtulacaksın. Ayakların da hafifleyecek, daha uzun yürüyüşler yapabileceksin. Kitabını okurken sana çiçekler eşlik edecek, kelebekler kanat açacak, kuşlar etrafında cıvıldayarak uçacaklar. Oh o kuşlar…

Tamam, her şey mükemmel

Hormonların da mevsime ayak uydurup coştukları için mutlusun, enerjiksin, gülümsüyorsun, pozitifsin,…

Peki, bu uzun günlerde ne yapmayı planlıyorsun? Kafelerde daha fazla mı vakit geçireceksin, daha mı çok çalışacaksın, daha mı çok kitap okuyacaksın, yaz gelmeden zayıflama egzersizlerine mi başlayacaksın, daha iyi bir insan mı olacaksın, daha iyi bir eş mi olacaksın, … hep daha da mı çok olacaksın?

Belli tarihler demek, hedeflediğimiz şeylere ulaşmak için başlangıç günü demektir. Sevgililer günü, doğum günü, pazartesi, yılbaşı, … artık ismine ne dersen de, hep bir şeylere başlama isteği uyandıran tarihler olmuşlardır. Her pazartesi rejime başlanır, her yılbaşı yeni yıl için hedefler belirlenir, … Neden İlkbahar Ekinoks’u için de geçerli olmasın bu?

Hadi, yukarıda saydığımız ‘her şey’ olalım, sadece ‘daha çok’ olmayalım. Başaracağımıza inanıyorum ve şimdiden hepimizi alkışlıyorum.

Joker'in alkışları

Sevgiler.

Yeni yazılar yayınlandığında haberdar olmak ister misin?
Haydi, arkadaş olalım.